Pragulos, slėgio opos ar nugulėjimo opos

Nugaros smegenų pažeidimas nuo pragulų

Į pragulas turi būti atsižvelgiama labai rimtai. Jei slėgio opos (pragulos) liks nesprendžiamos, tai jos gali sukelti amputaciją arba blogiausiu atveju net mirtį. Jeigu netgi gerai prižiūrėsime pragulas, tai vis vien dar yra galimybė užsikrėsti. Pavyzdžiui, Christopher Reeve spalio 2004 turėjo geriausią priežiūrą, kurią atliko personalas šiaurės Vestčesterio ligoninėje, bet vis dėlto jo opos buvo labai užsikrėtusios, todėl jis turėjo rimtą sisteminę infekciją. Tai savo ruožtu paskatino širdies priepuolį ir komą, iš kurios jis neatsigavo. Tikrinkite save ar turite raudonų dėmių ar opų kasdien.

Pragulų atsiradimo priežastys

Pragulos, taip pat žinomos kaip lovos opos yra odos ir jos audinių sužalojimas. Slėgio opos išsivysto, kai kraujo tiekimo audiniai su deguonimi ir maistingomis medžiagomis negali normaliai cirkuliuoti, kas reiškia, jog audiniai nebegauna deguonies ir maistinių medžiagų, tai yra jie miršta. Deguonies ir maistinių medžiagų tiekimas į audinį yra būtinas norint išlaikyti jį sveiku. Sėdint toje pačioje padėtyje ilgą laiką gali prasidėti audinių trūkinėjimo procesas, kadangi oda gauna pernelyg daug pakrovimo, kas gali sukelti rimtas sistemines infekcijas. Trinties jėgos ir padidėjusi drėgmė ant odos paviršiaus, taip pat gali padidinti pragulų vystymosi tikimybę.

Šlyties stresas yra, kai jėga veikiamas odos paviršius su plokštuma ant kurios guli žmogus. Trintis kyla, kai yra poslinkis tarp odos ir atraminio paviršiaus. Pavyzdžiui, pacientas su nugaros smegenų traumomis gulintis tentinėje lovoje ant nugaros skatina šlyties įtempimus. Kai yra praslydimas tarp odos ir lovos, tuomet yra sukeliama trintis (frikcija).  Panaši situacija gali atsirasti perkeliant žmogų iš lovos į vežimėlį, kur yra skirtingi paviršiai, taip pat panaši situacija susidaro sėdmenų valymo metu.

Šlyties ir trinties žymos gali sukelti odos sluoksnių tarp epidermio ir dermos atskirtį. Į trinties apkrovimą oda reaguoja nuospaudų plėtra. Nuospaudos sukelia epidermio sustorėjimą, kuris susidaro reaguodamas į pakartotinę trintį. Drėgna oda linkusi į pūlinius, o sausa linkusi į nuospaudas. Drėgna oda gamina didesnę trintį, todėl atsiranda trinties pūliniai.

Žmonėms, kurie rūko, taip pat yra padidėjusi rizika susirgti pragulomis dėl sumažėjusio kraujo pritekėjimo į odą. Nikotine yra vazokonstriktorių, kurie sumažina kraujo tekėjimą į odą. Taip pat padidėjusi rizika praguloms yra žmonėms, kurie turi antsvorio arba serga diabetu.

Vyresnio amžiaus žmonės, kurie patyrė nugaros smegenų traumas – amžius taip pat yra veiksnys, į slėgio opos susidarymą. Odos storis ir jos elastingumas mažėja su amžiumi. Tai savo ruožtu daro odą labiau pažeidžiama ir labiau linkusios į trinties veiksnius.

Apsaugos nuo pragulų

Asmuo, kuris buvo paralyžiuotas negali jausti pragulų vystymąsi, todėl labai svarbu keisti gulinčias pozicijas, kad reguliariai kraujotaka pasiektų visas spaudžiamas sritis. Įprastai sumaniai darbingo amžiaus asmeniui, jeigu sėdimoji vieta yra nepatogi, tai pranešimai iš odos nervų bus išsiųsti per nugaros smegenis į galvos smegenis su nurodymu, jog yra jaučiamas diskomfortas. Tačiau asmeniui su nugaros smegenų sužalojimu šie jutimo pranešimai yra blokuojami priklausomai nuo žalos lygio, o paralyžiuotas žmogus net negali jausti odai gresiančių ir esamų pavojų.

Po nugaros smegenų traumos žmogui gulinčiam ant lovos reikės pastovaus vartymo nuo vieno šono ant kito. Pacientai, kuriems yra didelė rizika formuotis praguloms būtinai turi būti naudojami čiužiniai, skirti cikliškai pakeisti slėgio paskirstymą. Net nesant pradėjus formuotis praguloms reikėtų retkarčiais profilaktiškai panaudoti čiužinį pragulų profilaktikai.

Kai pacientas gali sėdėti neįgaliųjų vežimėlyje reikia naudoti pneumatinę pagalvėlę, kuri paskirsto apkrovimą tolygiai. Be to, pacientai vežimėliuose yra mokomi atlikti slėgio spaudą išvengiant odos sugriauties. Dėl visų nugaros smegenų pažeidimo pacientams, sakralinio ir sėdynkaulių iškilimo regionai patiria didžiausią spaudimą sėdėjimo metu.

Svarbu pažymėti, kad odos apkrovimo spaudimas paprastai ilgainiui didėja. Pageidautina, kad būtų sukeltas reabilitacinis procesas, kuris apima adaptaciją odos audiniuose, o ne tik prevenciją pasiskirstymui.

Pragulų tipai

 


 

I laipsnio pragulos

 

1lygis

Kaip atpažinti: oda yra nepažeista, bet yra raudona ar pakitusios spalvos. Paraudimas arba spalvos pokyčiai neblunka per 30 minučių po slėgio pašalinimo. Kietumas arba sukietėjimas yra vienas iš labiausiai paplitusių požymių šio laipsnio praguloms.

NIEKADA negalima masažuoti slėgio opos. Tai padidins žalą ir gali sukelti perėjimą į II etapą ar giliau.


II laipsnio pragulos

Kaip atpažinti: epidermis arba viršutinis odos sluoksnis yra pažeistas nuo ko atsiranda negili opa.

 

 

 


III laipsnio pragulos

Kaip atpažinti: žaizda tęsiasi per dermį (antra odos sluoksnį) į poodinį iki riebalinio audinio. Žaizda yra giliau nei antros pakopos.

 

 


IV laipsnio pragulos

Kaip atpažinti: paskirstymas tęsiasi iki raumenų ir gali prasitęsti kiek žemiau iki kaulo. Paprastai daug negyvų audinių, kraujo ir pūlių.

 

 


Ketvirto etapo pragula išsiplėtusi iki kaulo.